ASO Nedir?

ASO Nedir?

ASO, uygulamanızın alakalı anahtar kelimeler için uygulama mağazasında üst sıralarda yer almasını sağlayan çok basit bir işlemdir. App Store Optimizasyonu, Google / Apple’daki app store sayfalarınızın tüm bileşen parçalarının, satış / dönüşüm sağlamak için olabilecekleri kadar iyi olmasını sağlar. ASO kriterleri; ekseriyetle logonuzu, adınızı, alt başlıklarınızı, anahtar kelimelerinizi, açıklayıcı metninizi, ekran görüntülerinizi ve videolarınızı içermektedir.

ASO Ne İşe Yarar?

ASO, bir anahtar kelimeyi uygulama mağazasına yazan kullanıcıların organik arama sonuçlarıyla ilgileniyor ve Apple veya Google’a herhangi bir ödeme yapmayı içermiyor. Ücretli Arama’yı kullanıyorsanız, tıklamalar ve gösterimler için para harcıyor olacaksınız ancak gelen insanları müşterilere dönüştürmeyecekseniz eğer, bu doğrudan boşa harcadığınız paraya neden olacaktır. ASO tamamen ücretsizdir ve yapabileceğiniz en etkili pazarlama stratejisidir.

Apple ASO ve Google ASO

Apple ASO ve Google ASO arasında bazı temel farklılıklar vardır; örneğin, başlığın uzunluğu, alt yazı ve detaylı açıklamalar, Apple ile Google arasında farklılık gösterir. Google’ın meta verileri daha uzundur. Ancak, hem alaka hem de dönüşümleri hedefleme bakımından mantık aynıdır. ASO’da hem Apple hem de Google için önemli olan görsel unsurlardır. Uygulama simgesi, ekran görüntüleri, video ve diğer faktörler, Google ve Apple’da farklı bir öneme sahip. Örneğin, Apple bir ila on ekran görüntüsü gerektirirken, Google en az iki ekran görüntüsü ve en fazla sekiz ekran görüntüsü gerektirir. 

ASO Hakkında Öneriler

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir