Google’da 1. Sıraya Nasıl Yükselebilirim? Kesin Yöntemler

Google'da 1. Sıraya Nasıl Yükselebilirim? Kesin Yöntemler

Google’da 1. sıraya yükselmek çoğu zaman zordur. Özellikle bulunduğunuz sektörde rekabet yüksekse ve doğru hamleler yapmıyorsanız bu daha da zordur. Fakat bu imkansız değildir. Gerekli analizler, doğru stratejiler ve gerektiği noktada uzman kişiler tarafından alacağınız destek ile Google’da 1. sıraya yükselebilirsiniz.

Google 1. Sıraya Yükselmek

1- Anahtar Kelime Araştırması ve Gerçekçi Hedefler

Google’da 1. sıraya yükselmek için oluşturacağınız stratejide ilk adım anahtar kelime araştırmasıdır. Eğer doğru anahtar kelimeler için hedefleme yapmıyorsanız Google’da yükselmeniz mümkün değil.

Anahtar kelime araştırmasında öncelikle sitenizin genel durumunu, sektörel rekabeti ve sitenizin bu rekabette hangi konumda bulunduğunu bilmelisiniz. Eğer siteniz henüz sektörde yeniyse ya da yerel bir işletmeniz varsa her anahtar kelime için yapılan hedefleme gerçekçi olmayacaktır. Bu yüzden sitenizin genel anlamda otoritesini dikkate alarak gerçekçi hedefler belirlemelisiniz.

Öncelikli hedefleriniz uzun kuyruk anahtar kelimeler olmalıdır. Bu anahtar kelimelerin her birinin aranma hacmi düşük olabilir ancak uzun vadede size daha yüksek trafik sağlayacağını unutmamalısınız. Örneğin kadın giyim üzerine bir mağazanızın ve bir e-ticaret siteniz olduğunu varsayalım. Eğer siteniz bu sektörde pastanın en büyük dilimine sahip sitelerden biri değilse “kazak modelleri” gibi başa ya da kafa anahtar kelimelerde ilk sıraya çıkmanız imkansızdır. Bu tür kelimeler yerine potansiyel müşterilerinizin aratabileceği uzun kuyruk anahtar kelimelere odaklanın.

Anahtar kelime araştırmasında kullanıcıları yakından tanımak, hedef kitlenizin demografik özelliklerine hakim olmak ve kullanıcı eğilimlerini bilmek önemlidir. Bu bilgiler anahtar kelime araştırmanıza yön verecek temel noktalardır. Bu bilgiler ışığında doğru anahtar kelime araştırması yapabileceğiniz ve LSI anahtar kelimeleri tespit edebileceğiniz bir çok ücretsiz araç var. Bunlardan ilki elbette ki Google Keyword Planner. Ancak sizlere anahtar kelime araştırmanızda kullanabileceğiniz daha farklı bir araçtan da bahsedeceğim.

Anahtar kelime araştırmalarınız da ve hedeflemelerinizde özellikle LSI anahtar kelimeleri tespit edebilmek için daha önce Google Trends’i kullandınız mı? Eğer kullanmadıysanız çok şey kaçırıyor olabilirsiniz. Anahtar kelime karşılaştırmasından kullanıcı eğilimlerine varana kadar GKP’de bulamayacağınız bazı önemli ipuçlarını size sunan Google Trends aynı zamanda doğru LSI anahtar kelimeleri tespit etmeniz için de iyi bir fırsat. Daha önce hiç kullanmadıysanız ve nasıl kullanacağınızı bilmiyorsanız “Anahtar Kelime Araştırmasında Google Trends Nasıl Kullanılır?” adlı içeriğimize mutlaka göz atmalısınız.

2- İçerik Hala Kral!

İçerik, her SEO stratejisinin en önemli unsurlarından biridir. Özgün ve kaliteli içerik rakiplerinizi alt etmeniz için elinizdeki en güçlü silahtır. Ancak her içerik sizi Google’da 1. sıraya taşımayacaktır. Nitelik ve özgünlük açısından kaliteli ve kullanıcı odaklı hazırlanan bir içerik Google’da 1. sıraya yerleşmenizi sağlayacaktır. Kısacası bu da SEO Uyumlu İçerik anlamına gelmektedir.

Google’da 1. sıraya yükselmek istiyorsanız öncelikle içerik oluşturacağınız konu ile ilgili mevcut içerik taramanız gerekir. İlk sırayı hedeflediğiniz anahtar kelime ile ilgili en iyi içerikler ilk sayfada yer alan içeriklerdir. Kapsamı daha da daraltacak olursak arama sonuçlarındaki ilk üç içeriği dikkatle incelemelisiniz. Rakiplerinizin oluşturdukları içerikleri inceleyerek hangi noktalara değinip değinmediklerini böylece tespit edebilirsiniz.

İlk adımda rakip analizi yaptıktan sonra içeriğinizi oluşturmaya başlayın. Bu noktada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta kullanıcılardır. Anlatımdan kullandığınız kelimelere varana kadar tüm detaylara kullanıcıları göz önünde bulundurarak karar vermelisiniz. Okunması zor kelimelerden ve uzun bloklar halindeki paragraflardan kaçınmalısınız. Kısacası içeriğinizi kullanıcılar için optimize etmeli ve okunabilir bir metin haline getirmelisiniz.

İçeriğinizi oluşturduktan sonra sıra içeriğinizi zenginleştirmede olacak. İçeriğinizi ön plana çıkaran temel unsurlar görsel ögelerdir. İçeriğinizi hazırladıktan sonra alakalı videolar ve resimler ile içeriğinizi destekleyin. Eğer mümkünse konuyla alakalı verileri bir araya getirerek grafikler oluşturmalı ve bunlara içeriğinizde yer vermelisiniz. Kullanıcılar için verilerin sunulduğu içerikler daha güvenilir ve ilgi çekici olacaktır.

İçerikleriniz ile Google’da ilk sıraya yükselmek için öncelikle içeriklerinizin tıklanabilir olması gerekir. Bunun için de dikkat çekici başlıklar kullanmalısınız. Kullanıcıların dikkatini çekecek ve içeriklerinizi ilgi çekici hale getirecek başlıklar oluşturmak için öncelikle içeriğiniz ve başlık arasında uyum olmalıdır. Ardından mutlaka başlıkta anahtar kelimeye yer vermelisiniz. Tıklanabilir yani kullanıcıların dikkatini çeken başlıklar ile ilgili dikkat etmeniz gereken diğer önemli noktalara buradan ulaşabilirsiniz.

3- Site Hızı

İçerikleriniz belki de rakiplerinizden daha kaliteli olabilir. Ancak siteniz yeteri kadar hızlı değilse bu sizi kurtarmaya yetmeyecektir. Kısacası site hızınız ne kadar yüksek olursa sıralamanız da o kadar iyi olacaktır.

Site hızı optimizasyonu hosting yani sunucu aşamasında başlar. Eğer çalıştığınız hosting firması yeteri kadar kaliteli ve iyi bir hizmet sunmuyorsa iste hızınızı ne kadar optimize ederseniz edin hızdan kaynaklı problemler her zaman var olacaktır. Uzun süreli ve sürekli oluşan kesintiler başta olmak üzere birçok sorunla karşılaşabilirsiniz. Bu da site hızınızı doğrudan aşağıya çekecektir. Bu yüzden en başta sitenizi kurarken iyi bir hosting firması ile anlaşma yapmalısınız.

Site hızı resimler, dosyalar, reklamlar, eklentiler ve eğer WordPress kullanıyorsanız tema gibi birçok faktörden etkilenir. Hem masaüstü hem de mobilde hızlı tema seçmelisiniz. Mevcut eklentiler içerisinde kullanmadıklarınızı kaldırın. Ardından tüm dosyalarınızı sıkıştırdığınıza ve sitenizde yer alan görsel ögeleri optimize ettiğinize emin olun.

Site hızınızın mevcut durumunu görmek ve site hızınızı optimize etmek için Google PageSpeed Insight aracını kullanabilirsiniz. Buradan sitenizin hızınız ile ilgili sorunları tespit edebilir ve gerekli iyileştirmeler için yol haritası oluşturabilirsiniz.

4- Mobil Uyumluluk 

Eğer hala mobil uyumlu bir web sitesine sahip değilseniz Google’da yükselme ihtimaliniz %0. Neden mi? Çünkü geçtiğimiz yılda sıkça duymuş olduğunuz bir kavram var: Mobile First Indexing (Mobil Öncelikli İndeksleme). Yani bu demek oluyor ki eğer mobil uyumlu bir siteniz yoksa Google’da yükselemezsiniz. Google, bu güncelleme ile birlikte arama sonuçlarını mobil uyumluluğa göre belirliyor. Kullanıcılara ilk sıralarda sunduğu içerikler mobil uyumlu sitelere ait oluyor. Bunu dikkate alarak sitenizin arama sonuçlarında 1. sırada yer almasını istiyorsanız öncelikli olarak responsive bir tasarıma sahip olmalısınız.

Mobile First Indexing henüz tam anlamıyla hayat geçirilmedi. Fakat 2019 SEO Trendleri arasında oldukça önemli.  2019’da tamamen uygulanmaya başlayacak Mobile First Indexing ile artık Google indeksleme yaparken bir sitenin mobil sürümünü baz almış olacak. Ayrıca kullanıcıların ortalama %70’nin mobil cihazlar üzerinden arama yaptığını da düşünürsek bu güncellemenin siteniz için ne kadar önemli olduğunu kavrayabilirsiniz.

5- Backlink 

Backlink konusunda temel prensip ne kadar kaliteli backlink o kadar iyi sıralama şeklinde tanımlanabilir. Sitenizin backlink kazanması sitenizin daha tanınır hale gelmesi demektir. Siteniz tanındıkça yani otorite kazanmaya başladıkça arama motorları ve kullanıcılar için de daha değerli hale gelecektir. Elbette içerik konusunda olduğu gibi her backlink sitenizi değerli kılmaz. Alınan backlinklerin gerçekten sitenizi zirveye taşıması için bazı kalite göstergelerine sahip olması gerekir. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

 1. Alaka Düzeyi
 2. Bağlantı Kalitesi
 3. Otorite
 4. İçeri Kalitesi
 5. Trafik
 6. İndexleme

Etkili bir backlink stratejisi oluşturmak ve bu strateji ile Google’da 1. sıraya yükselmek istiyorsanız bu kalite göstergelerinin ne denli önemli olduğunu bilmeniz gerekir. Backlinklerinizin gerçekten işe yaraması için, her backlinkin sitenizle ile alaka düzeyinin yüksek olması gerekir. Backlink alınan site ne kadar güçlüyse backlinkten elde edilecek performans da o kadar iyi olacaktır. Ayrıca bağlantının kalitesi olması, yüksek trafiğe sahip otoriter sitelerden alınmış olması, kaliteli içeriklerden link çıkışının yapılmış olması ve backlink veren sitenin indeksleme kaynaklı sorunlarının olmaması gerekir. Doğru ve sıralamanızı yükseltecek bir backlink çalışmasında nelere dikkat etmeniz gerektiğine 2019 Backlink Rehberi başlıklı yazımızdan daha detaylı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

6- Kusursuz ve Açık Site Yapısı 

Google’da ilk sıraya site yapınızdaki mevcut hatalarla yükselemezsiniz. Sitenizdeki hataları düzeltmek için öncelikle Google Search Console’un size bildirdiği hatalardan başlayabilirsiniz. Ardından sitenizi derinlemesine analiz ederek diğer hataları bulup düzeltin. Bunun için Moradam SEO Analiz aracından yararlanabilirsiniz.

Açık site yapısı, hem kullanıcıları hem de arama motorlarını ilgilendiren bir durumdur. Eğer siteniz kullanıcılara hitap etmiyorsa yani kullanıcı deneyimi açısından düşük bir tasarım söz konuysa bu sitenizin Google’ın gözünde de değersiz olarak değerlendirilmesi demektir. Kullanıcılar sitenizde kolay bir şekilde gezinebilmelidir. Kullanılan görsellerden renklere kadar her şey kullanıcı deneyimi göz önünde bulundurularak oluşturulmalıdır. Kullanıcılar kırık linkler gibi bağlantı kaynaklı sorunlarla karşılaşmamalı, ulaşmak istediklere sayfaya kolayca ulaşabilmelidir.

SEO uzun vadeli bir süreçtir ve geleceğe yatırım yapmaktır. Bu yüzden Google’da 1. sıraya yükselmek sabır ve yüksek çalışma performansı gerektirir. Son dönemlerde yapılan güncellemelerle artık Google bir sitenin her anlamda kullanıcı deneyimine odaklanması gerektiğini göstermektedir. Bu yüzden kullanıcı deneyimi sitenizi optimize ederken temel odak noktanız olmalıdır. Bunun dışında Google’ın sıralamaları şekillendirirken dikkate aldığı farklı sıralama faktörleri mevcut. Eğer Google’da 1. sıraya yükselmek istiyorsanız bunları dikkate alarak sitenizi optimize etmelisiniz. Eğer bu konuda yeterli bilgi birikimi ve donanıma sahip değilseniz uzman bir ekibe sahip SEO ajansından yardım almanız hedefinize ulaşmanızı kolaylaştıracaktır.

Google’da yükselmenizi sağlayacak faktörlerin yer aldığı Google’da İlk Sırada Çıkmak İçin 45 Madde adlı içeriğimizi de mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Sosyal Medyada Paylaş

SEO ve dijital gelişmeler hakkında makaleler, derlemeler, çeviriler, listeler, incelemeler, analizler...

Çok Yorumlananlar

 1. Gerçekten güzel bilgiler vermişsin eline saglik

 2. @SalimKol hocam makaleye sayende erişebildiğim için burdan teşekkür etmek istedim. Yazı çok güzel olmuş teşekkürler..

 3. Emre Gökgedik : Ocak 2, 2019 at 11:42 pm

  Gerçekten SEO’yu anlatan, özetleyen çok nitelikli bir yazı olmuş, çok teşekkürler.

 4. Desenize Daha Kat Edecek Çok Yolumuz var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir